Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Spauda apie Žalgirio krizę. Retrospektyva-6

lrytas.lt. 2008-07-14
http://www.lrytas.lt/print.asp?data=&k=news&id=12160515141215491195

Nerijus Kesminas

Lietuviško futbolo kelias vingiuoja į provinciją ir mėgėjiškumą

Liepos 15-oji, Žalgirio mūšio metinių minėjimo diena, šio istorinio įvykio vardu pavadintai futbolo komandai gali tapti pabaigos pradžia. Būtent tą dieną bus praėję lygiai du mėnesiai nuo tada, kai legendinio Vilniaus „Žalgirio“ klubo žaidėjams pastarąjį kartą buvo mokami atlyginimai. O tai reiškia, kad jie galės prašyti laisvųjų agentų statuso.
Vilnius tradiciškai yra laikomas Lietuvos futbolo sostine. Taip buvo daugiau nei prieš du dešimtmečius, kai „Žalgiris“ priklausė sovietinio futbolo elitui ir į rungtynes priviliodavo po 15 tūkst. žiūrovų. Taip buvo dar prieš metus, kai Lietuvos futbolo A lygoje rungtyniavo trys šalies sostinės komandos. Ne tik rungtyniavo – tuo metu visos jos pretendavo į čempionato medalius bei bilietus į Europą.
Algimanto Breikšto „Vilnius“ jau išmestas į antrąjį šalies futbolo divizioną. „Žalgirio“ savininkas Vadimas Kastujevas sėdi Maskvos kalėjime, tačiau elgiasi tarsi šuo ant šieno – nei pats ėda, nei kitiems leidžia: milijonieriaus žmona Veronika Kastujeva yra gavusi vyro nurodymą klubo neparduoti.
Trečia Vilniaus komanda „Vėtra“ šalies pirmenybėse nesugeba iškovoti pergalės nuo gegužės 24-osios ir beveik nekyla abejonių, jog viena pagrindinių to priežasčių - finansinės problemos. Kalbama, kad per pastaruosius porą mėnesių futbolininkams tik sykį buvo sumokėta po porą tūkstančių litų. Panašių bėdų klubas turi jau antrą sezoną iš eilės.
„Žalgiris“? Dabartinė situacija kažin ar gali stebinti. Seniai tapo įprasta, kad legendiniu vardu be jokio sąžinės graužimo manipuliuoja pseudogeradariai – petrikai, lopučiai, kastujevai. Kartais net atrodo, kad gal taip ir turi būti: „Žalgiris“ – kaip Sąjūdis, jis kažkada atliko laisvės šauklio funkciją, o vėliau atėjo laikas trauktis į šešėlį.
Blogą klubo karmą dabar bando pakeisti net politikai, šią savaitę mėginsiantys inicijuoti idėją, kurios esmė – „Žalgirio“ dalininke tampa Vilniaus savivaldybė.
Pagalbos ranką garsiam klubui pasirengusi ištiesti ir Lietuvos futbolo federacija (LFF), nors jos vadovas Liutauras Varanavičius pabrėžia: geriausiu atveju galėsime paskolinti pinigų, garsus vardas neatleidžia nuo įsipareigojimų vykdymo. Mobilizuotis kviečiami net sirgaliai, kurie netrukus taip pat galės finansiškai paremti komandą.
„Žalgiris“ galbūt nemirs. Bet vadinti Vilnių futbolo sostine liežuvis nebeapsiverčia. Mieste nėra aikščių, nebėra ir stiprių klubų. Futbolas keliauja į provinciją. Tai savotiškai patvirtina ir L.Varanavičiaus ištarta frazė per Marijampolės stadiono atidarymo iškilmes: „Sveiki atvykę į Lietuvos futbolo sostinę“.
Iš tikrųjų pagal nuveiktus darbus Marijampolės „Sūduva“ yra aiški lygos lyderė. Veiklos nuoseklumu šį sezoną su ja pajėgia konkuruoti nebent tarpuvaldį pernai išgyvenęs Panevėžio „Ekranas“, galintis pasigirti bent jau nedidelėmis organizacinėmis pergalėmis – po užtrukusių derybų su miesto savivaldybe neseniai sutarta pagaliau įrengti „Aukštaitijos“ stadione apšvietimą.
Kaune futbolas vegetuoja. Tas pats stadionas, iš kurio nuolat šaiposi Lietuvą aplankę Vakarų europiečiai. Ta pati „Kauno“ komanda, šiemet vėl žadėjusi pergales Europoje, bet ir vėl pasitrauksianti iš kovos UEFA čempionų lygoje po antrojo atrankos etapo – po dvikovos su „Glasgow Rangers“.Tikite, kad taip nebus? Tada palaukite rugpjūčio 6-osios.
Klaipėdoje, kažkada turėjusioje antrą reprezentacinę Lietuvos komandą, futbolas merdi. Jei ne „Kauno“ rėmėjo Vladimiro Romanovo valdomo Ūkio banko parama „Atlantui“, galbūt jau būtų ir kojas ištiesęs.
Tačiau dabar įdomiau diskutuoti ne apie tai, ką derėtų vadinti šalies futbolo sostine. Svarbesnė žinia – A lyga gali sugrįžti į mėgėjiško futbolo laikus. Šį sezoną visos aštuonios A lygos komandos – net „Kauno“ išlaikytinė „Šilutė“ – yra profesionalios.
Tačiau „Žalgirio“ viceprezidentas Arvydas Šilys numato tikimybę, kad klubui, kuriam jis atstovauja, gali laikinai tekti pasitraukti į žemesnę lygą. Tada kyla klausimas, kas bus toliau. Ar Lietuvos lygoje liks mažiau nei aštuonios komandos, nors UEFA tokio formato nerekomenduoja? O jei ne – kas pakeis „Žalgirį“? Tiksliau, kaip mėgėjiški pirmos lygos klubai, net ir norėdami rungtyniauti su stipriausiais, įveiks licencijavimo reikalavimus? Nors ir šiuo atveju galima pastebėti, kad LFF licencijavimo komitetas porą pastarųjų sezonų sykį kitą jau yra taikęs dvigubus standartus.
Kad ir kaip būtų, faktas toks: A lyga nenusipelnė gyventi geriau. Ar girdėjote, kad jos varžybas rengianti Nacionalinė futbolo klubų asociacija (NFKA) kada nors būtų trimitavusi apie naujas sutartis su rėmėjais?
Negirdėjote, nes tų sutarčių ir nebuvo pasirašyta. Be to, net jei lygai pinigai imtų stebuklingai byrėti iš dangaus, turbūt būtų galima užduoti klausimą, kurį Ostapas Benderis kažkada kėlė Kisai Vorobjaninovui: „Kisa, kam jums pinigai? Juk jūs neturite fantazijos“.
NFKA net neužtenka vaizduotės sukurpti oficialiai pozicijai, kai jos nariai – šiuo atveju Vilniaus „Žalgiris“ – atsiduria ties prarajos riba. Apie kažkokią pagalbą klubams ir kalbėti neverta. L.Varanavičius tvirtina, kad, jei situacija nesikeis, kitą sezoną čempionatą rengs Federacija. Tačiau tą patį jis kalbėjo ir prieš šias pirmenybes. Todėl galima manyti, kad neveiksnaus ir niekam nereikalingo darinio ir dabar niekas neskubės vaikyti. Nebent visi A lygos klubai bankrutuotų.

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Geriausio 2023 metų sezono Žalgirio žaidėjo rinkimai. STARTAS!

Manau, šįkart neatsiras daug norinčių su manimi pasiginčyti, jog šis Žalgirio sezonas iš principo turėjo būti labiau įsimintinesnis, o jo rezultatai - geresni, nei tai, ką turime prieš nosį likus dviem turams iki čempionato pabaigos. Deja, faktas lieka faktu - žodis įsimintinesnis šiame istorijos ir realybės santykio kontekste gali būti vartojamas išskirtinai neigiama konotacine prasme. Antra vertus, nuvainikuoto Lietuvos klubinio futbolo karaliaus statusas anaiptol nenumaldo to fakto, jog ir šiame sezone buvo ne vienas ir ne du žaidėjai, nuosekliai ir ištikimai gynę Komandos garbę bei savo profesinę reputaciją. Kuris iš jų nusipelno GERIAUSIOJO vardo, nuspręsite Jūs. Tad skelbiu geriausio 2023 metų sezono Žalgirio žaidėjo rinkimų startą.  Tradiciškai kviečiu susipažinti su taisyklėmis ir prašau jų laikytis: 1. Geriausią žaidėją renkantis asmuo turi teisę užpildyti vieną biuletenį (atsiųsti vieną laišką arba vieną asmeninę žinutę (toliau – AŽ), arba vieną kartą užpildyti apklausos f

Geriausio 2023 metų sezono Žalgirio žaidėjo rinkimai: trumpa statistinė apžvalga

Nenuneigsi to fakto, jog optimistiškai nenuteikiantys ir psichologiškai traumuojantys ką tik pasibaigusio futbolo sezono rezultatai ženkliai įtakojo Geriausio 2023 metų Žalgirio žaidėjo rinkimų eigą – šiemet rinkėjai buvo ir pasyvesni, ir labiau skeptiški galimų nominantų atžvilgiu. Geriausiai bendrą situaciją iliustruoja internetinis dialogas tarp rinkėjo (beje, savo balso taip ir neatidavusio...) ir rinkimų organizatoriaus: -  Reiks ilgai galvot... -   Laiko yra... 🙂 -  Tik nežinau ar sugalvosiu per tiek... 😃 Antra vertus, kaip nebūtų paradoksalu, šių rinkimų leitmotyvu tampęs nuolatinis bambėjimas „Tai kad nėra ką rinkti“ kiek netikėtai tapo ... konkurencinės kovos paskata. Nuo to rinkimai pasidarė tik įdomesni, o galutinis jų rezultatas – sunkiai nuspėjamas. Akivaizdu, jog šiemet Edvinas GERTMONAS Geriausiojo laurus nuskynė principinėje konkurencinėje kovoje su Mathias‘u OYEWUSI ir pastarajam ant kulnų lipusiu Yuri‘u KENDYSH. Apibendrinus Geriausio 2023 m. sezono Žalgirio

Geriausias 2023 metų sezono Žalgirio žaidėjas

Populus dixit. Deos fecit.  Geriausiu 2023 metų sezono Žalgirio komandos žaidėju Pietų IV ultros ir aistruoliai išrinko  Edviną GERTMONĄ !  Ir taip, šią nominaciją Edvinas laimi antrus metus iš eilės!